pfSense Firewall

Firewall/Güvenlik Duvarı : ICMP (Ping) UDP ve TCP portlarını kapatarak / kontrol altına alarak Internet üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı yerel ağımızı korur, yerel ağdan dışarıya yapılabilecek yetkisiz erişimleri de önlememize yardımcı olur.

İçerik-Filtresi : Kullanıcıları veya kullanıcı gruplarını uygunsuz içeriğe sahip sitelere genel konu başlığına göre erişime kapatılabilir. (Ayıplı içerik, kumar, terör, bahis vb.)

Verimlilik : Kullanıcıların internet kullanımının tamamen kapatılması yada yukarıdaki içerik filtrelemesinin yanısıra, daha katı kurallar ile kısıtlanması sağlanabilir. Belirli siteler kesin olarak erişime kapatılabilir. (facebook, twitter, youtube, vs..). Bu sayede personelin mesai saatleri içinde iş harici internet kullanımı kısıtlanarak daha verimli çalışmasını sağlarsınız. Dilerseniz belirli saat aralıklarında, belirli web sayfalarıda kapatılabilir.

Anti-Virus : Internet üzerinde çok yaygın olarak kullanılan, web, mail, dosya transferi gibi servisler için antivirus hizmeti vermektedir. Bu hizmetleri kullanarak internete erişmek isteyen herhangi bir kullanıcının sisteme virus bulaştırmasını büyük oranda engellemiş oluruz. Böylelikle internet üzerinden dosya tranferi yoluyla yerel ağdaki bilgisayarlara bulaşabilecek viruslerin önüne geçilmiş olur. Anti-virus modulü casus ve reklam yazılımlarını da büyük oranda engeller.

Proxy (Vekil Sunucu) : Şirket içindeki tüm internet kullanıcıları proxy hizmetini kullanarak internete erişim izni verilir. Proxy sunucu kullanımı, kurumun tüm internet trafiğini yönetmemize olanak sağlar. Proxy üzerinden çıkan tüm kullanıcıların logları günlük, haftalık, aylık seçeneklerle kayıt altına alınır. Tutulan loglar sayesinde tüm işlemler web arayüzünden izlenebilen raporlara dönüştürülür. Böylelikle kesin olarak hangi saatte, hangi kullanıcının, hangi internet sayfasını ziyaret ettiğini belirleyebiliriz.

İnternet Hattının Verimini Arttırma : Ön bellek özelliği sayesinde daha önce ziyaret edilmiş siteler disk üzerinde tutulur. Aynı siteye başka bir kullanıcı daha erişmek istediğinde, internet üzerinden siteye erişmek yerine, disk üzerinde depolanmış olan içerik kullanıcıya gönderilir. Bu teknik ile internet trafiği minumum kullanılır. Ön bellek özelliği sayesinde bant genişliğinde ` a varan tasarruf sağlanabilir.

Uygulama Kontrolü : Internet üzerinden kullanılacak servisler yada indirilecek dosyalarda kontrol edilebilir. Örneğin program, video, müzik, oyun dosyaların indirilmesi engellenebilir. Yada belirlenen kullanıcılar için msn messenger gibi uygulamaların çalıştırılması önlenebilir. Yine son zamanlarda çok popüler olan ve bant genişliğini çok fazla tüketen ve yavaşlatan internet üzerinden tv, dizi izleme, radyo dinleme gibi uygulamaların önüne geçilebilir.

Intrusion Detection/Prevention : Internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı etkin bir koruma sağlayan, kural tabanlı güvenlik yazılımıdır. Yerel ağa zorla girme teşebbüslerini tesbit edip sistem yöneticisini uyarır. Ayrıca bu teşebbüsleri engeller. Kurallar düzgün aralıklarla Sava Bilişim Limited Şirketi tarafıdan güncellenir.

VPN Sunucu : Yetkilendirilmiş uzak kullanıcıların yerel ağa güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayabilir. Böylelikle uzak kullanıcılar şirket ağında bulunan dosyaları, şirket içindeymiş gibi kullanabilirler. Bu özellik sayesinde Şubeleriniz, güvenli hat üzerinden Server veya Server üzerindeki Muhasebe Programını kullanabilirler.